Jak czyścić pierścionek z brylantem?
Diamentowy pierścionek zaręczynowy wymaga wyjątkowej troski. Dlatego przynajmniej raz w roku warto zabrać go do jubilera na profesjonalne czyszczenie. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu pierścionka w warunkach domowych. W ten sposób Twoja biżuteria nigdy nie straci swojego magicznego blasku.
Podczas codziennego użytkowania na powierzchni kamienia gromadzą się tłuszcz, kurz oraz pozostałości kosmetyków. Mogą one powodować podrażnienia skóry, odbarwienia metali i zarysowania kamieni. Pamiętaj jednak, że domowe metody czyszczenia nie zastąpią profesjonalnych metod. Samodzielnie możesz usunąć powierzchniowy osad i przywrócić blask diamentowi. Natomiast czyszczenie u jubilera bezpiecznie usunie twarde warstwy zanieczyszczeń, których nie można dostrzec gołym okiem.
Jednym z najczęściej stosowanych środków do czyszczenia biżuterii jest płyn do mycia naczyń. Dodatkowo będziesz potrzebować ciepłej wody, szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i delikatnej bawełnianej ściereczki.
Krok 1: Napełnij małą miskę letnią wodą, a następnie dodaj jedną pełną kroplę płynu do mycia naczyń. Wymieszaj łyżką wodę i płyn. Nie używaj środków czyszczących na bazie chloru, ponieważ może on wchodzić w reakcję chemiczną z metalami szlachetnymi.
Krok 2: Umieść pierścionek w wodzie z płynem na 10 minut, aby rozbić brud i olej.
Krok 3: Zdejmij pierścionek i wyczyść go miękką szczoteczką. Delikatnie szczotkuj każdą stronę, zwłaszcza krawędzie i tył pierścionka.
Krok 4: Umieść pierścionek z powrotem w misce z wodą i detergentem. Kontynuuj szczotkowanie pierścionka, aby zmyć wszelkie zabrudzenia.
Krok 5: Opłucz pierścionek zaręczynowy czystą bieżącą wodą. Pamiętaj o zatkaniu odpływu!
Krok 6: Użyj delikatnej, niestrzępiącej się szmatki, aby wysuszyć pierścionek. Jeśli zamiast tego pozwolisz mu wyschnąć na powietrzu, możesz zauważyć plamy wody na swoim diamencie.
Jeżeli nosisz pierścionek codziennie, pamiętaj o powtarzaniu tego zabiegu przynajmniej raz w miesiącu. Unikaj ostrych domowych środków czyszczących i odkażających. Brylanty są odporne na wiele substancji chemicznych, ale mogą być uszkodzone przez niektóre z nich. Należy unikać kontaktu z wybielaczem, amoniakiem, kwasem solnym i innymi silnymi substancjami chemicznymi. Zdejmij biżuterię podczas nakładania kosmetyków, makijażu oraz podczas utrwalania fryzur lakierem do włosów.
Odśwież metalową oprawę co kilka lat
W zależności od rodzaju metalu szlachetnego w Twoim pierścionku postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji, aby mieć pewność, że pozostanie lśniący i będzie w świetnym stanie. Z biegiem czasu każdy rodzaj metalu zmatowieje z powodu kontaktu z tlenem i wilgocią.
Platyna i żółte złoto wymagają polerowania co kilka lat, aby zachować gładką powierzchnię i połysk.
Pierścionki z białego złota są zazwyczaj powlekane cienką warstwą rodu. Pierścionek z białego złota należy poddawać rodowaniu co kilka lat, w przeciwnym razie może się zetrzeć i spowodować, że pierścionek zżółknie i straci połysk.
Systematycznie wykonuj przegląd pierścionka
Z czasem klamerki, w których osadzony jest diament, mogą się poluzować. Dlatego warto regularnie wykonywać przegląd pierścionka u jubilera, który dokładnie sprawdzi jego stan i dokona koniecznych napraw.
Przechowuj bezpiecznie swój pierścionek zaręczynowy
Jeśli nie nosisz pierścionka codziennie lub postanowisz zostawić go na wakacjach, upewnij się, że masz bezpieczne miejsce na pierścionek.
Wybierz pudełko na biżuterię wyściełane tkaniną z przegródkami, aby pierścionek nie ocierał się o inną biżuterię. Rozważ umieszczenie szkatułki z biżuterią w pudełku z zamkiem lub ognioodpornym sejfem dla dodatkowego bezpieczeństwa. Zalecamy ubezpieczenie go, jak i reszty drogocennej biżuterii.
Zdejmij pierścionek podczas zajęć manualnych
Zdejmuj pierścionek zaręczynowy podczas czynności wymagających dużej siły rąk, takich jak przenoszenie mebli, prace w ogrodzie, podnoszenie ciężarów i wykonywanie prac fizycznych. Możesz także chcieć zdjąć pierścionek podczas pływania, pływania kajakiem lub na desce wiosłowej. Nie tylko wydłużysz żywotność pierścionka, ale także zmniejszysz ryzyko jego zgubienia.
Unikaj noszenia pierścionka podczas wykonywania prac domowych. Diamenty są twarde, ale nie są odporne na uderzenia, rysy i większą ilość chemii domowej.
Zalecamy trzymanie naczynia na pierścionek w pobliżu zlewu kuchennego, aby można było zdjąć pierścionek przed umyciem naczyń. Zdejmując pierścionek, ograniczasz jego narażenie na działanie agresywnych chemikaliów i uderzanie nim o twarde powierzchnie. Im mniejsze zużycie pierścionka, tym lepiej.
Zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o zmianę rozmiaru pierścionka
Sezonowe zmiany temperatury, wahania wagi i podróże mogą mieć wpływ na dopasowanie pierścionka — miej to więc na uwadze, zanim zdecydujesz się zmienić rozmiar swojego pierścionka. Nie zaleca się również dokonywania jakichkolwiek zmian podczas ciąży. HOSB zaleca, aby w sytuacjach, gdy biżuteria jest luźniejsza, zainwestować w cienką obrączkę, która zabezpieczy pierścionek zaręczynowy przed upadkiem.
Jeśli zauważysz, że Twój pierścionek jest stale luźny przez cały rok, zmniejsz rozmiar. Im jest on luźniejszy, tym bardziej ściera się diament, a oprawa traci kształt.
Dbanie o pierścionek z diamentem jest stosunkowo proste, ale wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dzięki tym prostym krokom Twój pierścionek z diamentem będzie zachwycał swoim blaskiem przez długi czas.