News

Diamenty laboratoryjne a naturalne – czym się różnią?

Diamenty to jedne z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie, które kojarzą się z prestiżem i ponadczasową elegancją. Błyszczące i trwałe – często są pierwszą rzeczą, o której myślimy, wyobrażając sobie pierścionek zaręczynowy.

W przeszłości wszystkie diamenty pochodziły bezpośrednio z ziemi, ale zmieniło się to w drugiej połowie XX wieku. Od tamtej pory diamenty laboratoryjne stale zyskują na popularności. Czy naprawdę są tak autentyczne jak te wydobywane? Chociaż są wytwarzane w kontrolowanych warunkach, diamenty laboratoryjne są chemicznie takie same jak diamenty wydobywane i są w 100% prawdziwe. Ich autentyczność potwierdzają międzynarodowe laboratoria.

 

Skąd pochodzą diamenty?

Trudno sobie wyobrazić, że naturalne diamenty są o miliardy lat starsze od ich laboratoryjnie stworzonego rodzeństwa, ale tak właśnie jest. Przyjrzyjmy się pochodzeniu każdego rodzaju diamentu.

 

Naturalne diamenty

Kto lubi wysokie ciśnienie, nieznośny upał i szalenie długi czas oczekiwania? Diamenty powstają właśnie w takich warunkach! Naturalne diamenty dostępne obecnie na rynku powstały w skorupie ziemskiej ponad miliard lat temu, wytrzymując ekstremalne ciepło i ciśnienie, które spowodowały przekształcenie węgla w diament. Następnie są wypychane na powierzchnię przez wulkaniczne rury kimberlitowe, gdzie ostatecznie są wydobywane, cięte i sprzedawane. Obecnie większość wydobywanych diamentów pochodzi z Afryki, Kanady i Australii.

Kiedy pomyślisz o długiej podróży, jaką odbył naturalny diament, aby stać się częścią biżuterii, jest to bardzo romantyczne. Nic więc dziwnego, że wiele par wciąż skłania się ku naturalnym diamentom.

 

Diamenty laboratoryjne

Nazwa „diamenty laboratoryjne” mówi prawie wszystko, co musisz wiedzieć: są to diamenty, które zostały stworzone w laboratorium. Diamenty laboratoryjne są wynikiem ściśle kontrolowanych warunków i najnowocześniejszego sprzętu.
Eksperci używają procesów takich jak HPHT lub CVD do wytwarzania naturalnego diamentu w laboratorium. HPHT, czyli wysokie ciśnienie i wysoka temperatura przyspieszają proces powstawania naturalnego diamentu o kilka miliardów lat. Ten proces wymaga dużo energii, ale rezultatem jest diament laboratoryjny, który przetrwał zasadniczo te same warunki, co kamień naturalny.

 

CVD

(Chemical Vapor Deposition) — znane również jako „osadzanie chemiczne z fazy gazowej”. Zaczyna się od kryształu diamentu, który umieszczany jest w komorze wypełnionej gazem bogatym w węgiel. Najczęściej jest to wodór lub metan. Następnym etapem jest podniesienie temperatury i rozbicie molekularnych wiązań gazów. Wówczas węgiel rośnie wokół kryształu zaszczepiającego. CVD stało się bardziej popularną metodą wytwarzania diamentów, ponieważ jest tańsza w implementacji i zapewnia kamienie wysokiej jakości.

 

Porównanie wyglądu i jakości

Czy można odróżnić diamenty laboratoryjne od naturalnych? I czy są jakoś inaczej oceniane? Krótka odpowiedź na obydwa pytania brzmi: „NIE!”.

 

Czy można odróżnić diamenty laboratoryjne od naturalnych?

Diamenty laboratoryjne i naturalne wyglądają tak samo i nawet gemmolog nie byłby w stanie odróżnić ich gołym okiem. Rozróżnienie między diamentami laboratoryjnymi a naturalnymi wymaga przeczytania raportu oceny kamienia lub – w niektórych przypadkach – obserwacji za pomocą silnego mikroskopu. Diamenty laboratoryjne i naturalne mają identyczną strukturę węglową, co sprawia, że ​​są dokładnie takie same - od lśniącego wyglądu po uporządkowane atomy.

 

Diamenty naturalne i laboratoryjne – czym się różnią?

Ze względu na to, że mają te same właściwości fizyczne i chemiczne, diamenty laboratoryjne są oceniane przy użyciu tych samych skali, które są używane do oceny diamentów naturalnych.

 

Cięcie

Szlif jest jednym z najważniejszych czynników jakości każdego diamentu. Kamień jest rzeźbiony w taki sposób, aby światło, które wpada do jego wnętrza, odbijało się od wszystkich ścianek pod idealnym kątem. Rozszczepienie wiązki światła tworzy niepowtarzalny efekt wizualny, który nazywany jest brylancją. Eksperci mogą ciąć diamenty laboratoryjne w te same kształty i szlify, co diamenty wydobywane.

Surowa forma diamentów produkowanych laboratoryjnie jest bardziej jednorodna, dlatego często zdarza się, że mają one mniej niedoskonałości (inkluzji) niż ich naturalne odpowiedniki. Oznacza to, że łatwiej jest zoptymalizować ich szlifowanie w celu uzyskania większych diamentów oraz osiągnięcia dużej ilości blasku i migotania. Natomiast naturalne diamenty mogą czasami posiadać niedoskonałości, które szlifierze muszą ominąć. Mimo to, naturalne diamenty mogą wciąż otrzymać wysokie oceny szlifu, a diament naturalny o doskonałym szlifie błyszczy tak samo jak diament laboratoryjny. Wymaga to tylko trochę więcej pracy, aby stało się to możliwe.

 

CZY WIEDZIAŁEŚ?

Najpopularniejszym kształtem i szlifem diamentów laboratoryjnych i naturalnych jest okrągły brylant. To dlatego, że to cięcie maksymalizuje blask i migotanie kamienia.

 

Przejrzystość

Eksperci oceniają diamenty laboratoryjne i naturalne w tej samej skali czystości, która waha się od bez skazy (F) do zawierających inkluzje, czyli widoczne niedoskonałości (I1-I3). Kontrolowane warunki laboratoryjne oznaczają, że diamenty laboratoryjne mają większe szanse na uzyskanie wyższych stopni czystości niż ich naturalne odpowiedniki. Jednak nadal można znaleźć kamienie naturalne o wysokiej przejrzystości, są one tylko nieco rzadsze i będą kosztować więcej.

Proces powstawania diamentów laboratoryjnych, sprawia, że inkluzje, które można w nich znaleźć, różnią się od tych w kamieniach naturalnych. Diamenty laboratoryjne mogą zawierać małe domieszki metalu lub grafitu. Natomiast w diamentach naturalnych można znaleźć małe kryształki granatu i szafiru lub pęknięcia w ich strukturze węglowej.

Łatwo znaleźć zarówno diamenty laboratoryjne, jak i naturalne, które są czyste dla oka. Bardziej prawdopodobne jest znalezienie diamentów laboratoryjnych bez widocznych inkluzji. Jednak wysokiej jakości naturalne diamenty są nadal czyste dla oka nieuzbrojonego w mikroskop.

 

Kolor

Diamenty laboratoryjne i naturalne otrzymują ocenę koloru z tej samej skali, od D (bezbarwny) do Z (słabo barwny). Obydwa mogą być bezbarwne lub prawie bezbarwne.
Można znaleźć kolorowe diamenty laboratoryjne, które występują w tych samych odcieniach i tonach, co naturalne diamenty – różowym, niebieskim, żółtym itp.

Biorąc pod uwagę fakt, że są one oceniane w tej samej skali, można oczekiwać takiego samego poziomu bezbarwności od diamentu laboratoryjnego o klasie barwy D, jak w przypadku naturalnego diamentu o tej samej jakości.

Najrzadszy naturalny kolor diamentu to czerwony. W rzeczywistości czerwonych diamentów jest tak mało, że w latach 1957-1987 absolutnie żaden nie został zgłoszony ani oceniony przez główne laboratoria gemmologiczne. Obecnie zarówno naturalne, jak i laboratoryjne diamenty można poddać obróbce w celu odtworzenia tego ognistego odcienia.

 

Karat

Diamenty laboratoryjne mogą osiągnąć takie same rozmiary co naturalne. Diamenty HPHT mogą urosnąć do 10 karatów, podczas gdy diamenty CVD mogą osiągać rozmiar od 6 do 9 karatów. Jednak to wciąż nie przewyższa zdolności naturalnych diamentów do osiągania olbrzymich rozmiarów w ciągu miliardów lat swojego procesu formowania. W rzeczywistości diament "Cullinan I" ma aż 530 karatów!

Warto wiedzieć, że diamenty laboratoryjne mają niewiele ograniczeń, jeśli chodzi o ich podobieństwo do naturalnych diamentów. Zakres od 1 do 3 karatów jest popularny zarówno dla naturalnych, jak i laboratoryjnych brylantów.

Co wziąć pod uwagę, wybierając pomiędzy naturalnymi laboratoryjnymi diamentami?

Diamenty laboratoryjne i naturalne są takie same pod względem fizycznym, chemicznym i wizualnym, ale oto kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę poza samym wyglądem:

 

Cena i wartość

Diamenty laboratoryjne kosztują około 80% mniej niż kamienie naturalne o podobnej jakości. Diamenty laboratoryjne wymagają mniej pracy niż diamenty naturalne, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenach. Na przykład wydobyty diament o masie 1 karata może kosztować około 4000–9000 USD, ale wydasz tylko około 450–1200 USD na diament laboratoryjny tej samej jakości.
Rozsądna cena diamentów laboratoryjnych oznacza, że łatwiej jest sobie pozwolić na złożone oprawy z bocznymi kamieniami lub wybór większego diamentu za mniej pieniędzy. Ale jeśli marzysz o klasycznej pojedynczej oprawie z diamentem, to naturalny diament może być dla Ciebie właściwym wyborem!

Jeśli chodzi o wartość w czasie i potencjał odsprzedaży, naturalne diamenty mają niewielką przewagę. Podaż diamentów laboratoryjnych rośnie, a metody produkcji stają się bardziej wydajne, dlatego ceny kamieni wytwarzanych w laboratorium stale spadają. Więc jeśli chcesz odsprzedać swój pierścionek w pewnym momencie, diament laboratoryjny może stracić na wartości na przestrzeni lat, ale możesz oczekiwać, że naturalny diament zachowa 50%-100% swojej wartości w tym samym przedziale czasowym.

Pamiętaj, że nie jest to tak ważne, jeśli zamierzasz zatrzymać swój pierścionek w rodzinie na zawsze. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz ulepszyć lub sprzedać swój pierścionek w przyszłości.

 

Trwałość

Ze względu na to, że diamenty laboratoryjne i naturalne są fizycznie i chemicznie takie same, ich trwałość również jest identyczna. Gemmolodzy używają skali twardości Mohsa do oceny trwałości, która waha się od 0 (najdelikatniejsza) do 10 (najtwardsza). Zarówno diamenty laboratoryjne, jak i naturalne są idealnymi 10-tkami, co oznacza, że ​​z łatwością wytrzymają codzienne użytkowanie.

Obydwa kamienie są bardzo odporne na zarysowania, dlatego nie musisz się zbytnio martwić nagłym kontaktem z twardą powierzchnią. Dbanie o pierścionek zaręczynowy jest niezwykle ważne, ale zarówno diamenty laboratoryjne, jak i naturalne z pewnością wytrzymają nieco większe zużycie niż inne kamienie!

 

Zrównoważony rozwój

Nie jest tajemnicą, że wydobywanie diamentów nie jest procesem nieszkodliwym, a każdy, kto widział "Krwawy diament", wie, że pozyskiwanie kamieni szlachetnych kiedyś wiązało się z konfliktami. Wpływ na środowisko i warunki pracy wokół wydobywania diamentów uległy znacznej poprawie na przestrzeni dziesięcioleci, więc nie ma powodów do obaw, jeśli wybierzesz diament naturalny. Jednak niektóre pary szukające etycznie pozyskanych kamieni, wciąż chcą szukać alternatyw, dlatego diamenty laboratoryjne mogą być ich idealnym wyborem.

Diamenty laboratoryjne mają znacznie mniejszy ślad węglowy, ponieważ nie wymagają tak dużo energii ani wody do wytworzenia. W związku z tym oferują bardziej długoterminową stabilność i korzystne warunki pracy dla osób zaangażowanych w tworzenie i zakup diamentów laboratoryjnych. Chociaż większość naturalnych diamentów dzisiaj jest wolna od konfliktów, wybierając diament laboratoryjny, możesz mieć pewność, że Twój kamień jest w pełni Conflict-Free i został pozyskany w sposób etyczny.

Wciąż jednak cenimy diamenty pozyskane w sposób naturalny. W HOSB sprzedajemy tylko diamenty Conflict-Free, od dostawców, którzy przestrzegają Procesu Kimberley, ustanowionego w 2003 r., aby zapobiegać finansowaniu wojen domowych w Afryce i na całym świecie za pomocą sprzedaży diamentów.

 

Diamenty laboratoryjne czy naturalne: to Ty wybierasz!

Podczas wyboru pomiędzy diamentami laboratoryjnymi a naturalnymi najważniejsze jest to, który z nich lepiej odpowiada Twoim potrzebom. Obydwa kamienie są identyczne, dlatego nikt nie będzie w stanie dostrzec różnicy. Niektórzy uwielbiają złożony proces, któremu podlegają naturalne diamenty podczas ich formowania. Inni uwielbiają pomysł diamentu stworzonego dzięki ludzkiej pomysłowości, który ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne.