Jaka jest różnica między brylantem a diamentem?
Określenia „brylant” i „diament” są często używane zamiennie. Jednak nie są one synonimami. Brylant i diament to w rzeczywistości ten sam minerał, ale termin „diament” jest powszechnie używany w kontekście kamieni szlachetnych lub jubilerskich, podczas gdy „brylant” to po prostu termin odnoszący się do szlifowanego kamienia.
Diament jest jednym z najtwardszych minerałów na świecie. Składa się z czystego węgla, który pod ziemią lub w laboratorium został poddany bardzo wysokiemu ciśnieniu i temperaturze. Kryształ diamentu ma wiele różnych kształtów, ale najczęściej występującym jest oktaedr, czyli ośmiościan.
Szlifowanie diamentów jest procesem, w którym kryształ diamentu jest przecinany w odpowiedni sposób, aby wydobyć z niego maksymalny połysk i blask. Gdy diament zostanie odpowiednio oszlifowany, staje się brylantem – jednym z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie.
Czym jest diament?
Diament to kryształ składający się z 99,95% czystych atomów węgla ułożonych w izometrycznym lub sześciennym układzie krystalicznym. To właśnie ten unikalny układ atomów węgla sprawia, że diament wygląda i zachowuje się inaczej niż inne czyste minerały węglowe, takie jak grafit (miękki czarny materiał używany do produkcji ołówków).
Nie ma materiału twardszego niż diament. Oznacza to, że można go zarysować tylko innym diamentem. O ile wiemy, diament jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie i dlatego otrzymuje maksymalną ocenę 10 w skali Mohsa twardości minerałów.
Czym jest brylant?
Termin „brylant” jest w rzeczywistości skrótem od szlifu brylantowego, czyli metody cięcia diamentu, która optymalizuje jego wygląd oraz sposób, w jaki odbija światło. Szlif może odnosić się zarówno do kształtu, jak i jakości diamentu. Dobrze oszlifowany diament ma wyższy współczynnik odbicia światła. Diament w szlifie brylantowym, z idealną liczbą 57 faset, ma zatem bardziej intensywny blask i większą atrakcyjność, przykuwającą wzrok.
Szlif brylantowy został wynaleziony w 1919 roku przez inżyniera o nazwisku Marcel Tolkowsky. Dzięki obliczeniom matematycznym odkrył cięcie, które sprawiało, że światło wpadało do kamienia z góry i odbijało je z powrotem na górze. Odbicie światła w diamencie jest również nazywane „ogniem” brylantu.
Ze wszystkich kształtów diamentów, szlif brylantowy świeci najjaśniej. Dlatego ten kształt diamentu jest najczęściej poszukiwany w przypadku pierścionków zaręczynowych, klasycznego pierścionka z białego złota z brylantem lub delikatnych brylantowych kolczyków.
Jak szlif wpływa na jakość diamentu?
Jakość szlifu diamentu odnosi się do jego proporcji, symetrii oraz poleru i dlatego jest jedną z najważniejszych cech diamentu. Istotna jest również jego głębokość, czyli odległość pomiędzy górną powierzchnią, a najgłębiej położonym punktem. Jeśli głębokość jest zbyt duża, światło będzie odbijać się od spodu diamentu, powodując utratę blasku i jasności. Z drugiej strony, jeśli głębokość jest zbyt mała, światło będzie wychodzić z boków diamentu, co również może wpłynąć na jego ogólny wygląd.
Idealna głębokość diamentu zależy od jego szlifu i innych cech, ale zazwyczaj oscyluje w przedziale od 58% do 63%.
Wartość brylantu w porównaniu z diamentem
Różnica między diamentem a brylantem wynika ze sposobu obróbki surowca diamentowego. Ale czy istnieje różnica w wartości? Lub innymi słowy, co jest droższe, diament czy brylant? Odpowiedź na to pytanie jest tak samo uniwersalna jak sam brylant. Przede wszystkim wartość diamentu określają 4C:
Karat (carat) – masa diamentu określa liczbę karatów. Diament o wyższym karacie będzie więc diamentem większym.
Kolor (color) – wartość bezbarwnych diamentów szacuje się na podstawie gradacji, która zaczyna się od całkowicie bezbarwnych do żółtawych odcieni. Najwyższą ocenę otrzymują najbardziej bezbarwne i najczystsze diamenty. Naturalnie zabarwione diamenty są również dzielone na podstawie intensywności koloru. Oryginalne kolorowe diamenty są również bardzo rzadkie i doskonale nadają się na inwestycję.
Czystość (clarity) – ona również jest ważnym czynnikiem określającym wartość diamentu. Zanieczyszczenia lub plamki na diamencie nie są widoczne gołym okiem. Profesjonalista używa specjalnej lupy, aby to ustalić.
Szlif (cut) – szlif jest najbardziej decydującym czynnikiem spośród 4 C. Metoda cięcia jest oceniana na przykład pod kątem proporcji, wykończenia i symetrii. To nie kształt diamentu, ale rozmieszczenie fasetek ma wpływ na wartość.
Wartość brylantu zależy również od międzynarodowej ceny diamentu i sposobu, w jaki brylant jest włączony do klejnotu. Koszt kucia i oprawa diamentu również odgrywają rolę.
Ważne jest również to, aby zakupić diament od strony, która kupuje kamienie bezpośrednio u źródła, jak np. HOSB. W ten sposób nabędziesz diament w cenie, która odzwierciedla wewnętrzną wartość kamienia.
Dlaczego warto wybrać brylant?
Błyszcząca gra kolorów i niezrównany blask, które są tak typowe dla brylantu, sprawiają, że ten szlif jest jednym z najczęstszych kształtów diamentów w pierścionkach zaręczynowych. Jednakże brylanty są również pożądane w innych rodzajach biżuterii, takich jak bransoletki, naszyjniki czy kolczyki.
Innym szlifem, który wygląda bardzo podobnie do brylantu, jest szlif europejski, który jest uważany za poprzednika brylantu. Cieszył się rozkwitem pod koniec 1800 roku. Podobnie jak szlif brylantowy, szlif europejski również jest okrągły i ma od 57 do 58 faset. Jednak różnią się one kształtem i rozmieszczeniem faset. Konkretnie oznacza to, że szlif europejski faktycznie pochłania światło, podczas gdy ten brylantowy odbija światło.
Poszukujesz czegoś wyjątkowego? Poznaj szczegóły VOW Something Special! W przypadku wszystkich pytań dotyczących diamentów lub biżuterii, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami w HOSB.
Najpopularniejsze kształty diamentów
Istnieje wiele różnych kształtów diamentów, ale najczęściej występujące to:
Okrągły (Round) – jest to najpopularniejszy kształt diamentu, który stanowi około 75% wszystkich diamentów sprzedawanych na świecie. Szlifowanie okrągłych diamentów jest bardzo skomplikowane i wymaga wysokiej precyzji. Ten kształt diamentu ma 58 płaszczyzn, nazywanych też ścianami lub fasetami, które są starannie ułożone, aby maksymalnie odbijać światło i uzyskać jak najwięcej połysku. Od tego zależą ceny diamentów klasycznych, czyli okrągłych. HOSB poleca wybór tego kamienia kobietom, które cenią stonowany styl.
Poduszka (Cushion) – zwany również „Old Mine Cut”, to diament o prostokątnym lub kwadratowym szlifie z zaokrąglonymi rogami. Ten klasyczny kształt był bardzo popularny w XVIII i XIX wieku, ale w ciągu ostatnich kilku lat odżył ponownie i stał się coraz bardziej pożądany w biżuterii. Charakterystyczną cechą diamentu Cushion jest to, że ma więcej ścian bocznych niż okrągły diament, co sprawia, że wydaje się bardziej mieniący się i błyszczący. Wiele osób uważa, że ten kształt diamentu jest idealny do uchwycenia ducha romantyzmu i nostalgii. HOSB poleca go osobom lubiącym klasykę i ponadczasowość.
Kwadratowy (Princess) - ten kształt diamentu został wynaleziony w latach 80. XX wieku. W zależności od proporcji diament Princess może mieć bardziej kwadratowy lub bardziej prostokątny kształt. Bardziej kwadratowe diamenty Princess są bardziej pożądane, ponieważ mają symetryczne proporcje i są uważane za bardziej eleganckie. Proporcje te wpływają również na ilość światła, które diament przyciąga, co wpływa na jego połysk i blask.
Prostokątny (Emerald) – to klasyczny kształt, który powstał już w latach 20. XX wieku, a jego nazwa pochodzi od szlifu stosowanego dla szlachetnych kamieni, takich jak szmaragdy. Szlifowanie diamentów Emerald jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów szlifowania kamieni szlachetnych, a jego początki sięgają XVI wieku. Szlifowany jest on zazwyczaj w stylu step cut, co oznacza, że ma prostokątne lub kwadratowe płaszczyzny boczne, nazywane schodami, które tworzą „korytarze” w centrum kamienia. HOSB poleca ten kształt osobom chcącym podkreślić swój status i klasę.
Owalny (Oval) – jak sama nazwa wskazuje, ma kształt zbliżony do owalu. Jest to klasyczny kształt diamentu, który został opracowany w latach 60. XX wieku i od tego czasu zyskał na popularności. Podobnie jak w przypadku diamentów okrągłych, diamenty owalne mają 58 ścian bocznych, co sprawia, że wydają się bardziej błyszczące. Charakterystyczną cechą tych diamentów jest to, że wydłużony kształt może optycznie wydłużać palce, co czyni go bardzo atrakcyjnym dla osób o mniejszych dłoniach. Kształt ten jest też bardzo uniwersalny i pasuje do wielu stylów biżuterii. To idealny wybór dla osób, które chcą uzyskać efekt większego optycznie kamienia.
Marquise (Markiza) – to jeden z najbardziej eleganckich szlifów diamentów. Charakteryzuje się on wydłużonym kształtem, z zaokrąglonymi końcami, przez co przypomina łódkę. Diament Marquise ma 58 lub 56 płaszczyzn, a ich ułożenie ma na celu maksymalne wykorzystanie światła, co zapewnia diamentowi połysk i blask. Nazwa „marquise” pochodzi od imienia Madame Marquise de Pompadour, której słynny król Ludwik XIV chciał podarować pierścień z diamentem w kształcie ust.
Serce (Heart) – to szlif diamentu, który jest uważany za jeden z najbardziej romantycznych i symbolicznych kształtów. Często wykorzystuje się go w biżuterii zaręczynowej i ślubnej, jako wyraz miłości i oddania. Ten wyjątkowy szlif najczęściej dotyczy kamieni o większej masie karatowej, ponieważ trudno jest uzyskać cięcie w kształcie serca w mniejszych brylantach. Ze względu na wymagający proces szlifowania, diamenty w kształcie serca są relatywnie rzadkie i droższe niż kamienie w innych kształtach.
Jaki diament wybrać?
Brylant to po prostu odpowiednio oszlifowany diament. W związku z tym każdy pierścionek z brylantem jest w rzeczywistości pierścionkiem z diamentem. Przed wyborem ostatecznego kształtu kamienia, warto zastanowić się nad preferencjami osoby, której chcesz podarować pierścionek. W HOSB oferujemy pięć rodzajów szlifów diamentowych. Wybierz jeden z nich i zaskocz ukochaną osobę niepowtarzalną biżuterią.